Hydroksypropylometyloceluloza

Hydroksypropylometyloceluloza jest wielofunkcyjnym środkiem poślizgowym, wzmacniaczem i stabilizatorem piany, zagęszczaczem, stabilizatorem emulsji i środkiem błonotwórczym w produktach do pielęgnacji włosów i skóry. Hydroksypropylometyloceluloza jest szczególnie przydatne w układach środków powierzchniowo czynnych ze względu na swoje właściwości wzmacniające pienienie, pomagając w tworzeniu struktury pęcherzyków, co prowadzi do bogatszej i trwalszej piany. Hydroksypropylometyloceluloza ma wysoką tolerancję zarówno na sól, jak i alkohol.

Techniki dyspersji

Preferowaną metodą jest rozpoczęcie od podgrzania około 1/3 całkowitej wody preparatu do temperatury (75°C) lub wyższej. Dodaj Hydroksypropylometyloceluloza do wiru mieszanej i podgrzanej wody. Mieszaj do całkowitego rozproszenia. Hydroksypropylometyloceluloza nie rozpuści się w tej temperaturze. Po całkowitym rozproszeniu dodaj pozostałą wodę w temperaturze pokojowej lub niższej i kontynuuj mieszanie przez 30 minut po ochłodzeniu całego roztworu do (25°C) lub mniej. Kontynuuj formułowanie.

Jeżeli ogrzewanie jest niemożliwe, korzystne jest zawieszenie Hydroksypropylometylocelulozy w środowisku niesolwatującym, takim jak gliceryna , a następnie dodanie zawiesiny do wiru energicznie wstrząsanej wody. Nie zaleca się dodawania Hydroksypropylometylocelulozy bezpośrednio do zimnej wody, ale jeśli to konieczne, należy to robić bardzo powoli, energicznie mieszając. Spodziewaj się dłuższych czasów mieszania dla całkowitego rozpuszczenia.