Categories Chemia

Chlorek amonu: Właściwości, Zastosowanie i Bezpieczeństwo

Wprowadzenie

Chlorek amonu, znany również jako chlorek amonu, jest jednym z najpopularniejszych odczynników chemicznych stosowanych w różnych branżach. W tej artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom, zastosowaniom i środkom bezpieczeństwa związanym z tym związkiem chemicznym.

Sekcja 1: Właściwości Chlorek amonu

1.1 Numer CAS i Wzór Sumaryczny

Chlorek amonu ma numer CAS 12125-02-9 oraz wzór sumaryczny NH4Cl. Jego masa molowa wynosi 53,49 g/mol.

1.2 Wygląd i Synonimy

Chlorek amonu występuje w postaci białych kryształów, często w formie proszku. Jest znany również pod nazwą „salmiak”.

Sekcja 2: Zastosowanie Chlorek amonu

2.1 Elektrolit w Suchych Ogniwach Leclanchégo

Ammonium Chloride znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle jako elektrolit w suchych ogniwach Leclanchégo. Działa jako przewodnik prądu i umożliwia przepływ jonów między anodą a katodą.

2.2 Lek Wykrztuśny

Chlorek amonu jest stosowany jako składnik leków o działaniu wykrztuśnym. Jego właściwości wykrztuśne pomagają rozrzedzić i usunąć zalegający śluz z dróg oddechowych.

2.3 Dodatek do Paszy dla Bydła

W przemyśle rolniczym Ammonium Chloride jest używany jako dodatek do paszy dla bydła. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu azotu w organizmach zwierząt.

2.4 Składnik Szamponu

Chlorek amonu jest również stosowany w przemyśle kosmetycznym jako składnik szamponu. Pomaga w regulacji pH skóry głowy i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów.

Sekcja 3: Bezpieczeństwo Chlorek amonu

3.1 Piktogramy Oznakowania

Chlorek amonu jest oznaczany za pomocą piktogramów określających rodzaj zagrożenia zgodnie z globalnie zharmonizowanym systemem klasyfikacji i oznakowania chemikaliów (GHS). Przykładowe piktogramy to czaszka i skrzyżowane piszczele oraz działanie żrące.

3.2 Ograniczenia w Sprzedaży

Podczas korzystania z Chlorek amonu należy przestrzegać ograniczeń w sprzedaży, które wynikają z przepisów dotyczących substancji chemicznych. W niektórych jurysdykcjach mogą obowiązywać specjalne zasady dotyczące sprzedaży i stosowania tego związku chemicznego.

Sekcja 4: Dane Techniczne

4.1 Wielkość Opakowania

Chlorek amonu jest dostępny w różnych rozmiarach opakowań, w tym 10 kg i 50 kg.

4.2 Zaawansowane Dane Techniczne

Substancje nierozpuszczalne w wodzie w chlorku amonu mają maksymalną wartość 0,005%. Pozostałość po prażeniu (j. SO4) wynosi maksymalnie 0,05%. Inne wartości dotyczą zawartości azotanów, siarczanów, fosforanów, chloranów, jodków i bromków, rodanków, żelaza, wapnia, magnezu, arsenu oraz metali ciężkich.

Sekcja 5: Podobne Produkty

Wśród podobnych produktów znajdują się:

Sekcja 6: Podsumowanie

Chlorek amonu jest wszechstronnym związkiem chemicznym, który znajduje zastosowanie w różnych branżach. Jego właściwości i bezpieczeństwo są dokładnie monitorowane, aby zapewnić optymalne wyniki i minimalne zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Pamiętaj, że przed użyciem Ammonium Chloride należy zapoznać się z instrukcjami producenta i przestrzegać odpowiednich środków ostrożności.

Sekcja 7: Kontakt i Informacje Dodatkowe

W przypadku dodatkowych pytań lub informacji, skontaktuj się z Vichemic Industries:

Sekcja 8: Przypisy

Sekcja 9: Tabela Zawartości

SkładnikMaksymalna wartość
Substancje nierozpuszczalne w wodzie0,005%
Pozostałość po prażeniu (j. SO4)0,05%
Azotany (NO3)0,0006%
Siarczany (SO4)0,002%
Fosforany (PO4)0,001%
Chlorany (ClO3)0,0005%
Jodki i Bromki (I + Br)0,001%
Rodanki (SCN)0,005%
Żelazo (Fe III)0,0005%
Wapń (Ca)0,001%
Magnez (Mg)0,001%
Arsen (As)0,00005%
Metale ciężkie (j. Pb)0,0005%

To jest artykuł o Chlorek amonu, który przedstawia jego właściwości, zastosowanie i środki bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, zawsze należy skonsultować się z odpowiednimi źródłami lub specjalistami w dziedzinie chemii.