Czy chlorek potasu jest bezpieczny do spożycia?

Chlorek potasu został uznany za ogólnie uznany za bezpieczny jako uniwersalny składnik żywności bez ograniczeń innych niż obecna dobra praktyka produkcyjna, co oznacza, że ​​producenci żywności mogą go stosować w poziomy niezbędne do osiągnięcia zamierzonego efektu technologicznego w produkcie spożywczym.

Czy chlorek potasu jest dla mnie szkodliwy?

Bezpieczeństwo doustnego spożycia chlorku potasu jest poparte długą historią jego stosowania w żywności oraz jego dopuszczeniem do stosowania w żywności w Polsce oraz przez liczne międzynarodowe organy naukowe i organy regulacyjne. Dopuszczalne dzienne spożycie dla soli chlorkowych (w tym chlorku potasu) jest „nieograniczone”, co wskazuje na ich bardzo niską toksyczność dla ludzi.

Czy istnieje zalecany poziom spożycia chlorku potasu? Jeśli tak, co się stanie, jeśli je przekroczę?

Chlorek potasu jest wchłaniany przez organizm w postaci jonów składowych: potasu i chlorku. Według Instytutu Medycyny, spożycie potasu w diecie przy odpowiednim spożyciu na poziomie 4,7 g/dobę (dla wszystkich dorosłych) powinno utrzymywać niższe ciśnienie krwi, zmniejszać niekorzystny wpływ spożycia chlorku sodu na ciśnienie krwi, zmniejszać ryzyko nawrotów kamieni nerkowych oraz prawdopodobnie zmniejszyć utratę masy kostnej. W ogólnie zdrowej populacji z prawidłową czynnością nerek przyjmowanie nadmiaru potasu z pokarmów nie stanowi problemu, ponieważ jest on łatwo wydalany z moczem. Jednak osoby ze szczególnymi schorzeniami związanymi z upośledzonym wydalaniem potasu z moczem (np. cukrzyca, niewydolność nerek, ciężka niewydolność serca itp.) lub przechodzące określone schematy leczenia (np. niektóre leki, ograniczenia dietetyczne itp.) powinny skonsultować się z: swojemu personelowi medycznemu przed spożyciem jakiejkolwiek żywności zawierającej chlorek potasu. Obecnie spożycie potasu w diecie przez wszystkie grupy w Polsce jest znacznie niższe niż AI, przy czym dorosłe kobiety spożywają około połowy AI (2,2-2,6 g/dzień), a mężczyźni spożywają umiarkowanie więcej niż kobiety (2,8- 3,4 g/dzień). Obejmuje to wszystkie źródła potasu z żywności (tj. naturalnie występującego lub dodanego składnika). W związku z tym wytyczne dietetyczne zalecają zwiększenie spożycia pokarmów dostarczających między innymi potas. naturalnie występujący lub dodany składnik).

A co z przyjmowaniem chlorków z chlorku potasu?

Zgodnie z IOM, AI dla chlorków wynosi 2,3 g/dzień, a górna granica (UL) to 3,6 g/dzień dla wszystkich dorosłych; i ogólnie wymagania dotyczące chloru są spełnione ze względu na obecność chlorku sodu w przetworzonej żywności. W związku z tym nie oczekuje się, że stosowanie chlorku potasu jako zamiennika chlorku sodu w żywności spowoduje wzrost potencjalnego spożycia chlorku w diecie.

Czy są jakieś problemy zdrowotne, którymi powinienem się martwić?

W ogólnie zdrowej populacji z prawidłową czynnością nerek przyjmowanie nadmiaru potasu z pożywienia nie stanowi problemu, ponieważ jest on łatwo wydalany z moczem. Jednak osoby ze szczególnymi schorzeniami związanymi z upośledzonym wydalaniem potasu z moczem (np. cukrzyca, niewydolność nerek, ciężka niewydolność serca itp.) lub przechodzące określone schematy terapeutyczne (np. niektóre leki, ograniczenia dietetyczne itp.) powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed spożyciem jakiejkolwiek żywności zawierającej chlorek potasu.

Czy moje ciało potrzebuje chlorku potasu?

Chlorek potasu jest wchłaniany przez organizm w postaci jonów składowych: potasu i chlorku. Elektrolity, takie jak potas i chlorki, są niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu człowieka (np. homeostaza ciśnienia krwi, czynność nerek, komunikacja komórkowa, buforowanie pH).

W jakim celu stosuje się chlorek potasu w żywności?

Zgodnie z potwierdzonymi zastosowaniami chlorku potasu, jest on używany jako wzmacniacz smaku, środek aromatyzujący, suplement odżywczy, środek kontrolujący pH oraz stabilizator lub zagęszczacz. Jednak chlorek potasu jest wykorzystywany w produktach spożywczych do dwóch głównych celów. Pierwszym z nich jest wzbogacenie żywności w potas. Drugi to zamiennik soli w celu zmniejszenia zawartości sodu w żywności. Podobnie jak sól (inaczej chlorek sodu), chlorek potasu zapewnia słony smak i często może również odgrywać inne funkcjonalne role (np. zarządzanie drobnoustrojami, modyfikacja białek, wzmocnienie smaku), które wpływają na smak, teksturę i trwałość produktów spożywczych.

Jakie produkty spożywcze zawierają chlorek potasu?

Chlorek potasu jest szeroko stosowany jako zamiennik soli lub w celu wzbogacenia potasu w wielu różnych produktach spożywczych, w tym:

  • Formuły dla niemowląt
  • Płatki
  • Przystawki mrożone
  • Mięsa
  • Przekąski, takie jak frytki lub chipsy
  • Napoje sportowe/elektrolitowe
  • Zupy
  • Sosy
  • Batony z przekąskami/posiłkami

Jakie są inne niespożywcze zastosowania chlorku potasu?

Zdecydowanie największym zastosowaniem chlorku potasu jest nawóz. Podobnie jak ludzie i wiele innych żywych organizmów, rośliny również potrzebują potasu do rozwoju. Chlorek potasu klasy nawozowej/przemysłowej jest powszechnie określany jako potaż.

Chlorek potasu jest również stosowany w przemyśle farmaceutycznym m.in. w płynach dializacyjnych. Chlorek potasu w płynie dializacyjnym pomaga utrzymać równowagę elektrolitów w organizmie.

Czy istnieje inny sposób na zmniejszenie ilości soli/sodu bez użycia chlorku potasu?

Do gotowania w domu można użyć ziół i przypraw, aby nadać potrawom smak. W przypadku produktów przygotowywanych na rynku, aromaty i zioła mogą zapewniać lub wzmacniać smak żywności; ale producent żywności nadal musiałby wziąć pod uwagę inne podstawowe funkcjonalne role soli (np. teksturę, zarządzanie mikrobiologiczne) w produkcie spożywczym. W zależności od roli funkcjonalnej można zastosować inne zamienniki niesodowe, np. chlorek magnezu i chlorek wapnia; jednak czasami mogą tworzyć „nie” smaki.

Czy muszę się martwić alergią na chlorek potasu?

Chlorek potasu nie zawiera żadnego z głównych znanych alergenów pokarmowych, w tym: pszenicy, soi, mleka, jajek, orzeszków ziemnych, orzechów, ryb i skorupiaków. Jednak w przypadku każdej żywności istnieje ryzyko nietolerancji lub reakcji alergicznej. Osoby, które uważają, że miały reakcję na spożycie chlorku potasu, powinny skonsultować się z lekarzem.