Co to jest pH skóry? Jak sprawdzić, czy Twoje zdrowie jest zdrowe i dlaczego ma to znaczenie

To oficjalne: pH to nowa czerń. Od gabinetów dermatologicznych po alejki Sephora, „ równowaga pH ” to określenie na dobrze nawilżonych ustach każdego miłośnika urody. Rynek zaczął zalewać się od środków czyszczących, toników, środków nawilżających, pasków pH, a nawet zaawansowanych technologicznie czujników pH do noszenia na ciele. Jeśli chodzi o zabiegi upiększające i produkty, które twierdzą, że przywracają równowagę pH skóry, dzisiejszy rynek przypomina trochę Dziki Zachód: istnieje pośpiech, by stawiać duże roszczenia, a na pewno sprzedaje się trochę oleju z węża.

Chociaż estetycy, dermatolodzy i guru odnowy biologicznej mogą mieć rozbieżne filozofie, wszyscy zgadzają się, że poziom pH jest ważny dla ogólnego zdrowia skóry. Pomyśleliśmy więc, że to dobry moment, aby cofnąć się i zadać kilka podstawowych pytań, takich jak: Czym właściwie jest równowaga pH? A dlaczego miałbyś o to dbać w dążeniu do wspaniałej skóry?

Czym właściwie jest pH? Szybka lekcja nauki dla początkujących

Wróćmy na chwilę do liceum. pH to skala liczbowa, która wskazuje, jak coś jest kwaśne lub zasadowe . W skali pH od 1 do 14 7 jest obojętne, poniżej 7 jest kwaśne, a powyżej 7 zasadowe. Co to ma wspólnego z twoją skórą?

Ph skóry jest normalne i wynosi 4,7. „Chodzi o to, że jeśli zmienisz to pH, zmienisz zdrową skórę”. PH nie jest jedynym modnym hasłem — znawcy piękna coraz częściej mówią o tym, jak pH może wpływać na tak zwany „płaszcz kwasowy”, cienką barierę na powierzchni skóry, która pomaga utrzymać jej lekką kwasowość.

Jak pH stało się jednym z najgorętszych nowych trendów w pielęgnacji skóry?

„Płaszcz kwasowy tak się składa, że ​​chroni skórę przed czynnikami środowiskowymi, które prowadzą do starzenia i ogólnego podrażnienia. „Bariera skóry jest lekko kwaśna z jakiegoś powodu: aby utrzymać wilgoć i bakterie na zewnątrz”

Dlaczego produkty równoważące pH mogą mieć mniejsze znaczenie, jeśli masz zdrową skórę?

Tak samo jak równowaga pH i kwasowa materia płaszcza, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Wiele zależy od naturalnego stanu Twojej skóry.

Najlepszy sposób na sprawdzenie, czy Twoje produkty do pielęgnacji skóry mają niskie pH

Być może nie musisz się zbytnio martwić o pH swoich produktów, jeśli masz zdrową skórę. Ale jeśli już cierpisz na stany zapalne skóry, takie jak trądzik lub egzema, będziesz chciał trzymać się środków czyszczących, serum i środków nawilżających w zakresie od 4,6 do 5,5, aby uniknąć zdzierania skóry.