Co to jest glina porcelanowa?

Glina porcelanowa to rodzaj surowca używanego przez garncarzy i innych rzemieślników do tworzenia przedmiotów ceramicznych. Jest to glina bardzo gładka, zazwyczaj o barwie białej lub jasnoszarej, pozyskiwana przez wydobycie. Zawiera bardzo mało materiałów obcych, takich jak piasek czy minerały . Glinka porcelanowa jest niezwykle miękka, dzięki czemu doskonale nadaje się do tworzenia drobnych, delikatnych przedmiotów, takich jak porcelana czy figurki.

W przeciwieństwie do glinek ceramicznych , które są powszechnie spotykane w korytach rzek, kanionach i innych szczelinach na powierzchni ziemi, glina porcelanowa musi być wydobywana. Wykonany jest z kaolinitu, który nadaje glinie biały kolor. Ten minerał znajduje się również w skałach.

Ręcznie robiona ceramika porcelanowa jest wykonywana ręcznie lub na kole. Jeśli jest wykonany ręcznie, garncarz używa narzędzi do rozwijania zwojów ceramiki lub płaskich kawałków i tworzy kawałki z tych kształtów. Za pomocą koła garncarz „rzuca” przedmiotem. Termin ten pochodzi ze starożytnych technik garncarskich, które wymagały od garncarza rzucania kamieniem przywiązanym do kawałka sznurka na kole, aby koło się kręciło.

Garncarz bierze kawałek gliny uformowany w kulę i mocno wciska go w talerz na szczycie koła. Gdy koło się kręci, garncarz używa swoich rąk lub narzędzi, aby stworzyć otwór, który poszerza i kształtuje, aby uformować to, czego chce. Ponieważ porcelana jest bardzo miękka, najlżejszy dotyk garncarza może nią manipulować.

Jego konsystencja — jak bardzo jest „plastyczna” — nadaje się do delikatnej pracy. Nieplastyczna glina łatwo pęka i kruszy się. Porcelana jest jednak bardzo plastyczna. Zazwyczaj dodanie wody do glinki nieco zwiększa jej plastyczność, ale plastyczność zależy głównie od składu chemicznego samej gliny.

Po wyschnięciu kawałek jest wypalany, glazurowany i ponownie wypalany. Pierwsze wypalanie nazywa się biskwitem . Sprawia, że ​​glina jest twarda i krucha jak szkło. Glazura jest mieszanką gliny, krzemu i innych minerałów i może być barwiona lub przezroczysta.

Producenci na dużą skalę często używają formy do tworzenia wyrobów z porcelany. Bardzo cienką, rozwodnioną wersję glinki wylewa się do formy, suszy, a następnie wypala i glazuruje. Jest to szybsze niż ręczne rzucanie ceramiki i wymaga znacznie mniej pracy.

Po wypaleniu w odpowiedniej temperaturze, zwykle 3270 stopni F (1800 stopni C), porcelana jest lekka i półprzezroczysta. Porcelana jest często mieszana z innymi glinkami, aby zmniejszyć zakres temperatur wypalania i ułatwić pracę. Glinka, która jest grubsza i bardziej szorstka, zapewni porcelanie większą trwałość, a także może przyciemnić kolor glinki porcelanowej.