Co to jest agar?

Agar to galaretowata substancja wytwarzana z cukrów pochodzących z określonych alg, powszechnie stosowana w kuchni i laboratoriach. Poznaj cechy, właściwości i rodzaje agaru oraz określ znaczenie agaru w badaniu bakterii.

Co to jest agar?
Co to jest agar? Agar , który wygląda podobnie do galaretki, pochodzi z czerwonych i fioletowych alg. Wykorzystuje dwa polisacharydy (cukry) zwane agarozą i agaropektyną, które znajdują się w ścianach komórkowych niektórych alg. Można je wydobyć z alg poprzez gotowanie. Ponownie wygląda podobnie do Jello i ma podobną teksturę i wrażenie, choć trochę bardziej śliskie.

Czerwone algi używane do produkcji agaru pochodzą z regionów przybrzeżnych Pacyfiku w Azji i Kalifornii. Specyficzne glony pochodzą z rodzajów Gelidium i Gracilaria . Agar można znaleźć praktycznie wszędzie, od kuchni po laboratoria. Bardziej szczegółowo zajmiemy się tym, gdzie i dlaczego można go znaleźć w tych miejscach.

Zastosowania i rodzaje agaru
Agar
jest powszechnie używany w laboratorium do karmienia i wzrostu bakterii i innych mikroorganizmów. Działa jak kultura, która dostarcza składników odżywczych i miejsca do wzrostu tych elementów, ale ponieważ jest niestrawna dla mikroorganizmów, nie mogą jej jeść i niszczyć. Istnieją różne rodzaje agarów, z których niektóre to MacConkey Agar, Chocolate Agar, Tryptic Soy Agar, Triple Sugar Iron Agar, Hektoan Agar i Mannitol Salt Agar.

Agar znajduje się również w galarecie, kosmetykach do makijażu i środkach klarujących do napojów. Agar może być również stosowany jako substytut żelatyny dla tych, którzy są wegetarianami i chcą trzymać się z dala od produktów pochodzenia zwierzęcego.